Skip to main content
You have permission to edit this article.
Edit
Troy RB Zach Hrbacek claims 2nd-team all-state

Troy RB Zach Hrbacek claims 2nd-team all-state

  • 0
{{featured_button_text}}
Troy McGregor (copy)

Troy’s Zach Hrbacek (center) scores past McGregor’s Ashton Vining (left) and Zach Williams (right) in the first half.

Troy senior running back Zach Hrbacek collected many honors on his way to more than 7,500 career rushing yards and added another one on Tuesday. Hrbacek earned second-team running back on the Texas Sports Writers Association Class 3A all-state team.

Hrbacek rushed for 2,301 yards and 34 touchdowns last fall, following up his Super Centex Offensive Player of the Year season of 2,746 yards as s junior.

Additionally, Lorena sophomore defensive lineman Joe Gutshall garnered third-team recognition after a season in which he posted 10 sacks and 18 TFLs among his 50 tackles.

Central Texas players to gain honorable mention on the team included McGregor offensive lineman Will Allison, defensive lineman Reese Huffman and running back Chad Lorenz, West offensive lineman Cash Fuller, defensive lineman Jaden Anderson and running back Trey Janek, and Cameron Yoe defensive lineman Eduardo Gil.


Texas Sports Writers Association 2020 Class 3A All-State Football Team

FIRST TEAM

Offense

Guards – Jackson Anderson, Mineola, 6-4, 295, Sr.; John Samuel Hermes, Hallettsville, 6-1, 238, Jr.

Tackles – Blake Rogers, Vanderbilt Industrial, 6-5, 245, Sr.; Jacob Bayer, Grandview, 6-3, 290, Sr.

Center – (tie) Mason Davis, Rogers, 5-10, 220, Jr.; Jose Marmolejo, Idalou, 6-0, 247, Sr.

Wide receivers – Conner Eulenfeld, Orange Grove, 6-1, 152, Sr.; Jarel Lilly, Jourdanton, 5-10, 160, Sr.

Tight end – Reagan Cochran, Canadian, 6-3, 200, Sr.

Quarterback – Josh Culwell, Canadian, 6-3, 190, Sr.

Running backs – Jonathon Brooks, Hallettsville, 6-2, 193, Sr.; Trevion Sneed, Mineola, 6-1, 235, Sr. Xavier Wishert, Jim Ned, 6-1, 190, Jr.

Fullback – Seth Spiller, Franklin, 6-1, 185, Sr.

All-purpose – Brenen Thompson, Spearman, 5-10, 165, Jr.

Place-kicker – Adrian Zamudio, New Waverly, 5-8, 140, Soph.

Offensive player of the year – Brooks, Hallettsville

Coach of the year – Matt Fanning, Jim Ned

Defense

Linemen – Colton Cooper, Canadian, 6-0, 195, Sr.; Cade Ligon, Llano, 5-10, 195, Sr.; Torami Dixon, West Rusk, 6-4, 225, Jr.; Austin Martin, Jim Ned, 6-2, 235, Sr.

Linebackers – Carson Carter, Brock, 5-11, 180, Sr.; Ethan Jackson, Canadian, 6-1, 205, Sr.; Price Pruett, Hallettsville, 5-11, 171, Jr.; Haze Tomascik, Franklin, 6-0, 175, Jr.

Secondary – Jay Cox, Pilot Point, 6-3, 185, Sr.; Luke Dillingham, Brock, 6-1, 195, Sr.; Bryson Washington, Franklin, 6-1, 185, Soph.; Brayden Klafka, Spearman, 6-1, 180, Jr.

Punter – Ayden Colbert, Huntington, 6-0,140, Jr.

Utility – Tim Leatherman, Ingram Tom Moore, 6-1, 185, Sr.

Kick returner – Jayleen Record, Dallas Madison, 5-8, 175, Sr.

Defensive player of the year – Jackson, Canadian

SECOND TEAM

Offense

Guards – Tate Williams, Wall, 6-5, 275, Sr.; Gatlyn Cooper, Jim Ned, 6-0, 255, Jr.

Tackles – Gage Stanaland, Jim Ned, 6-5, 255, Soph.; Jon Branch, Waskom, 5-10, 200, Sr.

Center – Trent Bolt, Gladewater, 6-1, 250, Sr.

Wide receivers – D.J. Allen, Gladewater, 6-0, 185, Jr.; (tie) Payton McClain, Eastland, 6-1, 190, Sr.; Twister Kelton, Canadian, 5-9, 155, Sr.

Tight end – (tie) Jackson Illingworth, Elysian Fields, 6-2, 205, Sr.; Nathan Jones, Brock, 6-5, 240, Jr.

Quarterback – Behren Morton, Eastland, 6-3, 195, Sr.

Running backs – Cash Jones, Brock, 6-0, 175, Sr. Hayze Hufstedler, Canadian, 5-11, 175, Sr. Zach Hrbacek, Troy, 5-8, 175, Sr.

Fullback – Deiontray Hill, Paul Pewitt, 6-0, 175, Jr.

All-purpose – Dawson Pendergrass, Mineola, 6-3, 185, Soph.

Place-kicker – Eduardo Jaimes, Sabine, 6-1, 155, Sr.

Defense

Linemen – Kobe Kendrick, Mineola, 6-1, 216, Sr.; Martin Garcia, Gunter, 6-0, 155, Sr.; Landon Sluka, Hallettsville, 6-3, 257, Sr.; Deandre Enoch-Johnson, Yoakum, 5-8, 165, Sr.

Linebackers – Jourdain Durham, Wichita Falls City View, 6-1, 225, Jr.; Zion Fuller, Childress, 5-10, 200, Jr.; Jackson Illingworth, Elysian Fields, 6-2, 205, Sr.; Dee Lewis, Daingerfield, 6-2, 225, Jr.

Secondary – Lance Welps, Amarillo River Road, 5-11, 181, Sr.; Kayden Carraway, Whitewright, 6-1, 165, Jr.; Zion Hopes, Jefferson, 6-3, 185, Sr.; Kaleb Figirova, Vanderbilt Industrial, 5-8, 164, Jr.

Punter – Behren Morton, Eastland, 6-3, 195, Sr.

Utility – Malcom Murphy, Franklin, 6-0, 170, Jr.

Kick returner – Davarious Clark, Hooks, 6-0, 185, Sr.

THIRD TEAM

Offense

Guards – Kadyn Matthews, Brock, 6-2, 220, Jr.; Asher Gonzalez, San Diego, 6-3, 280, Jr.

Tackles – Kaden Schimank, Lexington, 5-11, 210, Jr.; Za’Kylon Williams, Daingerfield, 6-4, 320, Sr.

Center – Erik Waldo, Malakoff, 6-0, 240, Sr.

Wide receivers – Quincy Prince, Llano, 5-10, 170, Sr.; Kyle Harrison, Buffalo, 6-1, 165, Soph.

Tight end – Devin Barr, Vanderbilt Industrial, 6-2, 230, Sr.

Quarterback – Cole Andrus, Jourdanton, 6-3, 205, Sr.

Running backs – DeAnthony Gaston, Newton, 6-0, 210, Jr.; Jacob Bautista, Friona, 5-9, 155, Jr.; (tie) Kion Hurd, Columbus, 5-10, 220, Sr.; Dre’lyn Washington, Hemphill, 5-9, 210, Sr.

Fullback – Tsean Hamilton, Waskom, 6-1, 180, Soph.

All-purpose – (tie) Xaviar Hammett, Dalhart, 5-11, 170, Sr.; Jarred Kerr, Lexington, 6-1, 185, Jr.

Place-kicker – Edgar Salazar, Canadian, 5-9, 190, Sr.

Defense

Linemen – Ja’Kelyn Hayes, Daingerfield, 6-3, 240, Sr.; Joe Gutshall, Lorena, 6-4, 270, Soph.; Cole Gaddis, Malakoff, 6-0, 250, Sr.; (tie) Michael Cooper, Waskom, 5-8, 170, Sr.; Brandon Fielding, Eastland, 6-0, 225, Sr.

Linebackers – Matthew DeAnda, Abernathy, 6-0, 220, Sr.; JJ Diaz, Lubbock Roosevelt, 5-11, 200, Jr.; Jeremiah Edwards, West Rusk, 5-11, 195, Jr.; Trevor Fuller, Poth, 5-10, 175, Jr.

Secondary – Jaxon Jonas, Scurry-Rosser, 5-9, 175, Sr.; Jaylen McMillan, Diboll, 6-0, 193, Jr.; Zay Thomas, Waskom, 5-7, 140, Jr.; (tie) Eric Beshears, Buffalo, 5-10, 170, Sr.; Hunter Mayes, Huntington, 5-8, 160, Sr.

Punter – Cooper McClure, Atlanta, 5-11, 185, Jr.

Utility – Dawson Pendergrass, Mineola, 6-3, 195, Soph.

Kick returner – Zay Thomas, Waskom, 5-8, 155, Jr.

HONORABLE MENTION

Offense

Tackles

Dawson Adams, Hooks, 6-4, 305, Sr.; Will Allison, McGregor, 6-3, 230, Sr.; Aden Collins, Daingerfield, 6-2, 280, Sr.; Garrett Vancampen, Boyd, 6-4, 240, Sr.

Guards

Cash Fuller, West, 6-2, 285, Soph.; Lane Dophied, Gunter, 6-1, 195, Jr.; Rhys Kelley, Paul Pewitt, 6-0, 210, Sr.; Justin Kitchen, Elysian Fields, 6-4, 265, Sr.; Dalton Perry, Poth, 6-1, 285, Sr.; Lance Robertson, Malakoff, 5-11, 260, Jr.; Conner Schomburg, Yoakum, 6-1, 295, Sr.; Russell Stegall, Franklin, 6-1, 190, Jr.; Ezequiel Vasquez, Waskom, 6-3, 290, Jr.; Adam Winn, Ballinger, 6-2, 250, Sr.

Centers

Tanner Boyd, Hughes Springs, 6-0, 195, Sr.; Hector Diaz, Tatum, 6-0, 275, Sr.; Juan Lara, Lexington, 6-0, 276, Sr.

Wide receivers

Donny Bishop, Crane, 5-10, 165, Jr.; Paxton Keeling, Waskom, 5-11, 160, Sr.; Cole Lemons, Gunter, 6-3, 175, Jr.; Bradan Manning, Elysian Fields, 6-3, 205, Fr.; Jake Marsh, Orange Grove, 5-8, 149, Sr.; Lamont Nickleberry, Childress, 5-10, 150, Soph.; Jordan Rogers, Buffalo, 6-2, 195, Sr.; Brody Sutterfield, Bushland, 6-1, 180, Sr.

Tight ends

Jojo Clark, Harleton, 6-2, 215, Sr.; Cooper Hill, Idalou, 6-3, 225, Sr.; Nathan Jones, Malakoff, 6-4, 220, Sr.

Quarterbacks

Collin Bishop, Childress, 6-0, 190, Jr.; Matthew Davis, Vanderbilt Industrial, 5-10, 175, Jr.; Max Hollar, Pilot Point, 5-10, 170, Sr.; Brett Hoffman, Buffalo, 6-3, 195, Sr.; Dane Jentsch, Grandview,5-11, 185, Sr.; Case Kuykendall, Llano, 5-10, 170, Sr.; Isaiah Marks, Wichita Falls City View, 6-1, 205, Sr.; Brock Nellor, Mount Vernon, 6-1, 227, Sr.; Darion Peace, Malakoff, 6-1, 215, Sr.; Mario Sanchez, Denver City, 6-0, 185, Sr.; Cutter Stewart, Orange Grove, 6-1, 156, Soph.; Ryan Wilkerson, Elysian Fields, 6-0, 190, Sr.

Running backs

Ernest Ceasar, East Chambers, 5-6, 165, Sr.; Ish Harris, Pilot Point, 6-4, 204, Jr.; Chad Lorenz, McGregor, 6-0, 215, Jr.; Ethan Sanchez, Bangs, 5-10, 180, Sr.; Dominique Allen, Winnsboro, 5-10, 180, Sr.; Trey Janek, West, 5-11, 175, Sr.; Brysen Kerby, Coahoma, 5-9, 180, Jr.; Gavin Leftwich, Grandview, 5-8, 165, Jr.; Cam’ron Valdez, Rockdale, 5-10, 190, Sr.

Fullbacks

Trevor Bolden, Hughes Springs, 6-1, 230, Soph.; Dominic Garcia, Wall, 5-8, 185, Jr.; Brock Leatherwood, Idalou, 5-11, 181, Sr.; Alex Trevino, Lubbock Roosevelt, 5-10, 195, Jr.

Place-kickers

Omar Rodriguez, Tatum, 5-11, 150, Sr.; Diego Perez, Llano, 5-10, 155, Sr.

DEFENSE

Linemen

Jaden Anderson, West, 6-4, 235, Jr.; Ashton Ferguson, Franklin, 6-0, 236, Sr.; Drennon Fite III, Tatum, 6-5, 220, Jr.;

Eduardo Gil, Cameron, 5-9, 240, Sr.; Jeremiah Gums, Diboll, 5-11, 292, Jr.; David Hall, Troup, 6-0, 170, Sr.; Reese Huffman, McGregor, 6-4, 220, Sr.; Jayden Johnson, Harleton, 6-2, 250, Fr.; Emmanuel Lugo, Jourdanton, 6-1, 200, Sr.; Payton Martin, East Chambers, 6-2, 285, Sr.; DJ Powell, Brady, 6-5, 240, Jr.; Tre Robbins, Yoakum, 6-1, 205, Jr.; Ethan Salgado, Spearman, 6-0, 240, Jr.; LeQuentin Searcy, Daingerfield, 6-2, 255, Jr.; Ty Sebek, Rogers, 6-2, 235, Sr.; Chase Webster, Brock, 6-2, 220, Sr.; Kendrell Webster, Paul Pewitt, 6-0, 260, Sr.; Adam Winn, Ballinger, 6-2, 250, Sr.; D’Quincy Wise, Woodville, 5-10, 290, Sr.; Nakia Villarreal, Ballinger, 5-10, 205, Jr.

Linebackers

Mason Baker, Llano, 5-9, 220, Sr.; Jayden Canafax, Peaster, 6-2, 195, Sr.; Taber Childs, Harleton, 6-2, 205, Jr.; Jeremiah Dillon, Lexington, 6-0, 205, Sr.; Cole Edwards, Hughes Springs, 5-8, 190, Soph.; Kion Hurd, Columbus, 5-10, 220, Sr.; Bryce Jackson, Lago Vista, 5-10, 130, Jr.; Hunter Lee, Eastland, 5-10, 175, Jr.; Kaden Mahoney, Troup, 5-9, 155, Jr.; Marcus Martinez, Odem, 5-9, 170, Jr.; Trent McBride, Kemp, 5-8, 190, Sr.; Tanor Mines, Paul Pewitt, 5-10, 213, Sr.; Robert Miranda, Jourdanton, Jr.; Will Moore, Dalhart, 6-1, 210, Sr.; Lance Pierce, Llano, 6-2, 175, Sr.; Noah Ramirez, Odem, 5-10, 185, Jr.; Kaden Rigsby, Gunter, 5-7, 145, Jr.; Rhyker Rees, Winnsboro, 6-0, 235, Sr.; Devron Sims, Childress, 6-0, 175, Sr.; Peyton Snow, Winona, 5-5, 160, Sr.; Trace Sweet, Lago Vista, 6-3, 155, Sr.; Nick Taylor, Boyd, 6-1, 215, Sr.; Ryan Thomisee, George West, 5-9, 210, Sr.; Treylin Goodman, Trinity, 5-5, 165, Sr.

Secondary

Ryan Barnes, Columbus, 5-11, 160, Sr.; Dalone Fuller, Tatum, 6-0, 175, Sr.; Sergio Guerra, San Diego, 5-11, 185, Sr.; Ty Kirkland, Elysian Fields, 6-1, 170, Sr.; Mark Marroquin, Lyford, 5-10, 155, Jr.; Weston Rollwitz, Ballinger, 6-1, 155, Sr.; Colton Schuchart, Jourdanton, 5-9, 150, Sr.; Jacob Torrez, Lubbock Roosevelt, 6-1, 180, Sr.; Kaycon Wilson, Columbus, 5-9, 150, Sr.; Dylan Wilson, Eastland, 5-10, 170, Sr.; Tyler Vaughn, Ballinger, 6-2, 210, Sr.; Jessie Upson III, Columbus, 5-9, 163, Sr.

Kick returners

Cooper Conn, Poth, 5-9, 175, Sr.; Michael Everett, Harmony, 5-9, 175, Sr.; Michael Upton, George West, 6-0, 180, Sr.; John Zuniga, George West, 5-7, 185, Sr.

Utility

Kash Bradley, Bushland, 5-10, 160, Jr.; Crae Jackson, Holliday, 6-3, 195, Sr.; Timmy Hamilton, Blooming Grove, 6-2, 180, Soph.; Brandon Nations, Malakoff, 6-6, 220, Sr.; Tommy Rigsby, Hooks, 5-11, 180, Sr.

Punters

Matthew Davis, Vanderbilt Industrial, 5-10, 175, Jr.; Brandon Nations, Malakoff, 6-6, 220, Sr.

Get in the game with our Prep Sports Newsletter

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

Breaking News

News Alert