Skip to main content
You have permission to edit this article.
Edit
High school boys soccer all-district teams

High school boys soccer all-district teams

  • 0
{{featured_button_text}}

District 12-6A

MVP — Edgar Soto, Belton

Offensive MVP — Ethan Buchanan, Ellison

Defensive MVPs — Oscar Vargas, Belton; Kyle Kowalski, Midway

Goalkeeper MVP — Henry Martinez, Waco High

Midfielder MVP — Andre Rich, Harker Heights

Newcomer of the Year — Eric Ortiz, Temple

Coach of the Year — Ben Bralley, Belton

First team

Belton: Edgar Soto, Oscar Vargas, Andres Martinez, Simon Howe, Jake Gilbert, Alvin Packard, Alexis Ibarra; Waco: Ricardo Morales, Diego Gonzalez, Sammy Becerra, Frank Cerillo, Henry Martinez; Midway: Kyle Kowalski, Anson Abshire, Tashi Franzen, Avery Elam, Ken Filos; Temple: Angel Medrano, Jose Medrano, Francisco Ortiz, Eric Ortiz; Harker Heights: Carlos Ruiz (GK), Gerardo Ramirez, Abel De Le Rocha, Andre Rich (MOV); Ellison: Ethan Buchnan, Frank Chiribel, Tyler Taglieri; Shoemaker: Steven Gomez, Vincent Capestany; Killeen: Jose Solis; Copperas Cove: Evan Thomas

Second team

Belton: Ivan Vargas, Leo Martinez, David Lara, Patrick Tosse, Cade Wenberg; Waco: Miller Cunningham, Angel Martinez, Osvaldo Ramirez, Joaquin Gonzalez; Midway: Michael Cuenca, Logan Kowalski, Alexis Serrano, Jackson Gulley; Temple: Ivan Salinas, Adrian Guzman, Carlos Hernandez Velasquez; Harker Heights: Jaime Vargas, Bryan Hernandez, Ethan Villa; Ellison: Casey Rechtorovic, Quinlan McKinney; Shoemaker: Frances Atalig, Andwell Powell; Killeen: Angel Hernandez Martinez; Copperas Cove: Jaylin Smith

Honorable mention

Belton: Mark Villanueva, Mark Diaz, Noe Martinez; Waco: Salvador Hernandez, Giver Ocampo, Julian Moya; Midway: Alex Khoury, Bryan Pantoja, Ayden Hernandez; Temple: Jose Renteria, Raul Reollar Mondragon, Endi Aguilar Maldonado; Harker Heights: Ben Lister, Sam Lister, Luca Lokker; Ellison: Frank Evans, Alex Fernandez, Jailon Gray; Shoemaker: Vincent Nautu, Bryan Sutton, Alec Larkin; Killeen: Gabriel Patch, Noriel Gomez, Uriel Gomez; Copperas Cove: Eduardo Buendia, EJ McAdams, Caden Chapman

District 15-4A

Midfielder MVP: Luiz Martinez, University

Defender MVP: Joahan Castro, University

Coach of the year Mike Chapman, University

First team

University: Albert Campbell, Luiz Martinez, Joahan Castro, Iven Herrera, Jonathan Jimenez, Carlos Paloblanco, Josue Rodriguez

Second team

University: Emiliano Juarez, Steven Leyva, Isaac Ramos, Kendrick Scott,

Honorable mention

University: Greg Rojas, Oscar Dominguez, Manuel Coronado

District 17-4A

MVP: Celeb Iverson, Sr, China Spring

Offensive MVP: A.J. Perez, Jr, China Spring

Defensive MVP: Dylan Aldrich, Sr, Robinson

Midfield MVP: Jorge Gamez, Sr., Gatesville

Goalkeeper MVP: Kalob Petty, Sr., China Spring

Newcomer of Year: Jaden Deleon, Jr, Robinson

Freshman of Year: Erick Lara, Connally

Co-Coaches of Year: Manuel Gibson, La Vega; Ben Morrison, Connally

First team

La Vega: Omar Torres (Jr), Isaac De La Fuente (Sr), Aidan Martinez(Jr), Sergio Gonzalez (Jr), Tim Rusu (Soph), Bruna Torres (Sr), Ian Chavez (Sr), Alex Zarate (Sr); China Spring: William Bradshaw, Tanner Brown, Hayden Hill, Isaac Galindo, Caleb Iverson, AJ Perez, Kalob Petty; Robinson: Robert Roque, Anthony Ceniceros, Angel Reyes, Eduardo Villanueva. Dylan Aldrich, Jayden Deleon; Connally: Davis Lara, Luis Lerma, Juvencio Perez, Jacob Taylor, Erick Lara; Gatesville: Gabriel Retana (Sen) Def, Luis Macias Ayala (Soph) Def, Joseph Barnes (Jun) GK; Lorena: Bradley Lina Fwd, Kai Crist GK, Payton Kinser Def.; Marlin: Gabriel Pena, Jose Bucio; Harmony: Julio Lesdema, Adrian Morales

Second team

La Vega: Allen Montelongo (Sr), Julian Hernandez (Sr), Pavel Ramirez (Fr), Eric Martinez (Sr), Jose Correa (Jr), Luis Herrera (Sr); China Spring: Carson Mims, Andrew Baringer, Holden Slocum, Cade Bell; Robinson: Daniel Felipe, Salomon Cabezas, Nick Vissers; Connally: Emiliano Olivares, Manuel Perez, Benito Roman, Trey Walker; Gatesville: Aveyn Sarinana (Jun) Def, Jose Soriano (Sen) Mid, Alex Leon (Sen) FW; Lorena: Alex Merino Def., Yeongjun Jeon Mid.; Marlin: Cristian Martinez, David Pecina Martinez; Harmony: Pedro Leon, Victor Sanchez

Honorable mention

La Vega: Aaron Vargas (Jr), Uriel Flores (Jr), Ivan Tinajero (Sr); Robinson: Blake Borrego, Romeo Diaz, Geronimo Torres-Hill, Jonathan Hernandez; Connally: Aiden Grayson, Ralph Morales, Fabian Medina; Lorena: Julius Salazar Def., Ethan Hathoorn Mid; Harmony: Tanner Crum, Jacob Norris, Giovany Vidal

District 18-4A

MVP — Joel Garcia, Palestine

Newcomer of the Year — Fernando Navarro, Mexia

Offensive MVP — Alexander Sanchez, Crockett

Defensive MVP — Jonathan Sancez, Palestine

Utility Player of the Year — Fabien Reyna, Mexia

Goalkeepers of the Year — Christian Huthinson, Palestine; Sean Miller, Palestine Westwood

Coach of the Year — John Absalom, Palestine

First team

Palestine: Jose Sanchez, Lizardo Lemus, Brian Armenta, Luis Rangel; Madisonville: Vladimar Morales, Juan Polanco, Ryan Kinesy, Juan Torres; Crockett: Angel Castillo, Antonio Cruz, Tristen Mancilla; Mexia: Jordan Hullum, Chris Galvan; New Waverly: Adrian Zamudio; Palestine Westwood: Samson Oparinde

Second team

Palestine: Juan Vazquez, Arturo Nieto, -Tony Garcia, Andy Garca; Madisonville: Jesus Zavala, Diego Torres, -Luis Lopez; Crockett: Salvador Lopes, Omar Garcia, George Arvizu; Mexia: Hector Sanchez; New Waverly: Victor Huerta; Palestine Westwood: Travis Jones

Honorable mention

Palestine: Michael Guzman, Michael Chaidez, Diego Farias; Madisonville: Jovany Silva, Gabriel Sanchez; Crockett: Issac Perez, Carlos Sosa, Raul Garcia; Mexia: Jose Contreras, Juan Hernandez, Rey Garcia; New Waverly: Mason Smith, Hutton Edney, Layne Sherwin; Palestine Westwood: Kameron Carwell , Christian Parker, Richard Jimenez

Be the first to know

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

Breaking News

News Alert