Skip to main content
You have permission to edit this article.
Edit
High school football playoff pairings 2019

High school football playoff pairings 2019

  • 0

Class 6A Div. II

Bi-district

Midway 35, Tyler Lee 7

Longview 41, Temple 10

Area

Midway 38, McKinney 27

Regional

Spring Westfield 38, Midway 7

Class 4A Div. I

Bi-district

La Vega 72, Lake Worth 0

China Spring 50, Kennedale 22

Area

La Vega 35, Celina 13

Melissa 40, China Spring 31

Regional

La Vega 45, Melissa 42

Region II final

La Vega 44, Argyle 20

State semifinals

La Vega 27, Springtown 14

State championship

Carthage 42, La Vega 28

Class 4A Div. II

Bi-district

Connally 42, Canton 21

Mexia 35, Bullard 34 (OT)

Fairfield 37, Wills Point 21

Graham 59, Hillsboro 0

Area

Connally 54, Longview Spring Hill 14

Sunnyvale 28, Mexia 17

Gilmer 56, Fairfield 35

Regional

Gilmer 35. Connally 20

Class 3A Div. I

Bi-district

Whitney 21, Lago Vista 14

Cameron Yoe 56, West 7

Troy 44, Teague 17

Area

Whitney 27, Franklin 7

Troy 50, Crockett 33

Cameron Yoe 21, Diboll 6

Regional

Grandview 45, Cameron Yoe 14

Troy 9, Whitney 7

Region III final

Grandview 34, Troy 13

Class 3A Div. II

Bi-district

Clifton 28, Edgewood 27 (OT)

Palmer 49, Hamilton 7

Area

Gunter 27, Clifton 14

Class 2A Div. I

Bi-district

De Leon 48, Bruceville-Eddy 41 (OT)

Crawford 32, Bosqueville 7

Italy 47, Valley Mills 23

San Saba 57, Riesel 20

Area

Crawford 35, Honey Grove 18

Regional

Valley View 33, Crawford 14

Class 2A Div. II

Bi-district

Mart 81, Saratoga West Hardin 14

Dawson 42, Evadale 2

Lovelady 62, Wortham 20

Grapeland 63, Frost 14

Bremond 50, Louise 13

Chilton 28, Burton 21

Area

Mart 53, Detroit 0

Dawson 34, Mount Enterprise 22

Bremond 56, Agua Dulce 24

Falls City 41, Chilton 7

Regional

Mart 59, Grapeland 8

Muenster 24, Dawson 14

Bremond 41, Flatonia 35 (OT)

Region III final

Mart 53, Muenster 7

Region IV final

Falls City 35, Bremond 28

State semifinals

Mart 28, Falls City 8

State championship

Mart 25, Hamlin 20

TAPPS Div. III

First round

League City Bay Area Christian 49, Reicher 22

Class 1A Div. I

Bi-district

Blum 54, Perrin-Whitt 6

Saint Jo 66, Aquilla 20

Jonesboro 40, Leakey 36

Regional

Blum 36, Gilmer Union Hill 16

Jonesboro 46, Eden 36

Region III final

Blum 54, Saint Jo 30

Region IV final

Jonesboro 83, Nueces Canyon 34

State semifinals

Blum 52, Jonesboro 30

State championship

Blum 58, McLean 52

Class 1A Div. II

Bi-district

Cranfills Gap 60, Morgan 38

Bynum 56, Walnut Springs 24

Regional

Strawn 62, Cranfills Gap 14

Gordon 52, Bynum 6

TAPPS Div. I Six-man

First round

Vanguard 54, Sugar Land Logos Prep 0

State quarterfinal

Giddings State School 64, Vanguard 33

TAPPS Div. II Six-man

First round

Plano Coram Deo 56, Live Oak 50

TCAF Div. II

Quarterfinals

Lewisville Lakeland Christian 58, Methodist Children’s Home 31

Garland Christian 48, Parkview Christian 0

Independent

Texas Homeschool Football Championships

Semifinals: Cedar Hill DasCHE 53, Texas Wind 0

Third place: Texas Wind 18, Conroe Northside Home School 9

Texas Six Man Independent Bowl

Eagle Christian 48, Red Oak Ovilla Christian 34


Here are the last 21 Centex football teams to win state titles

Be the first to know

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

Breaking News

News Alert