Skip to main content
You have permission to edit this article.
Edit
High school girls soccer all-district teams

High school girls soccer all-district teams

  • 0
{{featured_button_text}}

District 12-6A

MVP—Kirsten Bush, jr, Belton

Offensive Player of the Year—Kristy Castelan, sr., Waco Midway

Defensive Player of the Year—Riley Perry, sr., Harker Heights

Goalkeepers of the Year—Brooke Frierson, jr., Harker Heights; Graciela Muniga, jr., Temple; Kailyn Kraige, soph., Shoemaker

Midfielder of the Year—Haven Stevenson, sr., Copperas Cove

Newcomer of the Year—Makenna Morrow, fr., Belton

Coach of the Year—Matthew Evans, Harker Heights

First team

Belton—Bush, Abby Cargile, Rachel Mahan, Sophie Elliott, Morrow, Sara Navarro; Midway—Castelan, Bailey Chiles, Vanessa Soriano, Samantha Brown, Italia Vega; Harker Heights—Perry, Frierson, Grace Wallace, Madelyn Garrison, Daniela Collado-Cintron, Julia Arey; Temple—Muniga, Emily Diaz, Arianna Cruz, Serena Cerda, Katy Weddle; Copperas Cove—Stevenson, Adora Lumpkin, Alexis Honts, Taylor MacDonald; Waco—Grace Trejo, Amerie Thomas; Shoemaker—Kraige, Darla Zapata, Arianna Laboy; Ellison—Daniela Barrantes Perez; Killeen—Sarai Mizzell

Second team

Belton—Katelyn Chrisman, Abby Lucksinger, Evie Nix, Bayley Cox, Madison Farwell; Midway— Elle Carpenter, Mya Williams, Amanda Hudson, Sarah Logan; Harker Heights—Aaliyah Hatton, Emily Blakeney, Taylor Kelley, Eryka Anderson; Temple—Alexis Willis, Alexy Alley, Nadia Mireles, Haley Hamson; Copperas Cove—Delisa Dudley, Emily Cason, Trinity Williams; Waco—Jimena Rangel, Johanna Ramirez; Shoemaker—Gianna Verdone, Brianna Robles; Ellison—Alisia Camacho; Killeen—Gina Bell

District 14-5A

Offensive MVP- Aaliyah Perez, University

Coach of the year-Mike Chapman, University

First team

University: Aaliyah Perez, Cathy Mancilla, Evelyn Ramirez

Second team

University: Aaliyah Guerrero, Kasie Rodriguez, Kiera Martinez

Honorable mention

University: Mia Garcia, Leilana Andrade, Keilin Andrade

District 17-4A

MVP—Haley Flores, Lorena

Offensive MVP—Lindsey Schiller, China Spring

Midfielder MVP—Natasha Thoms, Gatesville

Defensive MVP—Molly Hogan, Gatesville

Goalkeeper MVP—Mariana Uribe, Gatesville

Freshman of the Year—Monica Sanchez, La Vega

Newcomer of the Year—Rise Kitazawa, Gatesville

Coach of the Year—J. Scott Campbell

First team

Lorena—Haley Flores, sr.; Kaitlynne Jones, jr.; Ava Sanders, jr.; Meghan Kucera, so.; Catalina Turner, fr.; Gatesville—Mariana Uribe, so.; Natasha Thoms, so.; Rise Kitazawa, so.; Katrina Thoms, sr.; Kaity Ferguson; sr.; Molly Hogan, sr.; La Vega—Monica Sanchez, fr.; Tara Lothlen, jr.; Alenah Smith, jr.; Cyndee Ruiz, sr.; Alejandra Montelongo, sr.; China Spring—Lindsey Schiller, Maddy Flores, Claudia Gutierrez-Field; Breanna Giedt; Helena Bravo; Robinson—Kara Eaton, jr.; Valerie Gomez, sr.; Ruth Cabezas, jr.; Connally—Cynthia Martinez-Tellez; Harmony—Suleyca Dominguez, fr.

Second team

Lorena—Jaylee Anderson, so.; Kailey Sykora, jr.; Madison Tigelaar, fr.; Kristie McGee, jr.; Gatesville—Grace Penrod, fr.; Aubrey Barcroft, jr.; Rachel Conner, so.; Bailee Armstrong, sr.; Mikala Bryson, so.; Payton Armstrong, fr.; La Vega—Tamiley Torres, fr.; Camille Dickson, so., Unique Cargill, jr.; Heaven Surita, jr.; Destinie Stewart, sr.; China Spring—Remi Elliott, London Mims, Ella Webb, Maddie Odajima, Emily Jenkins.; Robinson—Amy Delgado, fr.; Julissa Gomez, so.; Aislynn Lundquist, jr.; Connally—Laurel Ortiz; Harmony—Isabella Martinez

District 18-4A

CO-MVP Brinna Sims, Madisonville; Alexis Frias, Crockett

Newcomer of the year Johnna Carrol, Madisonville

Offensive MVP MIkayla Fynn, Palestine

Defensive MVP Melissa Giron, Palestine

Utility MVP Izabel Simian, Palestine

Goalkeeper MVP Ashlyn Jones, Westwood

Coach of the year Stan Kowalski, Westwood

First team

Palestine: Jennifer Aguilar, Lesley Chavez, Camila Dominguez, Angela, Lauren Rocha; Madisonville: Mariela Garcia, Diana Rodriguez, Andrea Hinojosa, Maria Ayala; Crockett: Alia Torres, Elsie Ayala, Edley Arcibar; Mexia: Andreya Reyna, Getsemani Contreras, Alexis Burns; Westwood: Marilyn Umanzor, Cali Widener

Second team

Palestine: Delaney Fletcher, Jocelyn Musil, Mia Ramirez, Sarai Trejo; Madisonville: Te’liyah (Tootie) Matthews, Kayla Basinger, Brianna Abad; Crockett: Percilla Hernandez, Remington Denman; Mexia: Aireanna Burns, Victoria Paz; Westwood: Sheyla Rodriguez

Honorable mention

Palestine: Juliana Cueva, Anahi Hernandez, Brenda Trevino; Madisonville: Alyssa Espino, Jaylen Downard; Crockett: Trinity Meadows, Atriana Guerrero, Lexia Arcibar; Mexia: Anna Guerrero, Natali Zamarripa, Sara Ybarra; Westwood: Heaven Webb, Haven Spencer, Riley Smart

Be the first to know

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

Breaking News

News Alert